Головна TV

Сімейна криза після народження дитини: психологиня назвала причини та способи розв’язання проблеми

Хоча народження дитини приносить багато щастя, це також стає справжнім випробуванням для сімейних пар. У програмі “Ранок Вдома” на каналі “Дім” сексологиня-психологиня, тренерка зі статевого виховання Олена Архипенко розповіла, з чим може бути пов’язана ця проблема, чому найчастіше вона виникає та чи можливо уникнути кризи.

Експертка пояснює: сімейна криза — це складний період в житті пари. У цей момент сім’я сприймається як початок чогось нового. Це поштовх до змін.

“Кризи трапляються не лише через негативні події, а й через позитивні. Тобто поштовхом може стати будь-що. Наприклад, народження дитини, переїзд в інший будинок, країну або навіть нова посада. Більше обов’язків, більше грошей. Здавалося б все класно, але навпаки це поштовх до змін. З’являються нові ролі, обов’язки, домовленості. Всі члени родини мають бути причетні до цієї ситуації, адже сім’я – це механізм”, – коментує Олена Архипенко.

Основними причинами конфліктів у парі після народження дитини стають саме нові ролі. Особливо це стосується тих, хто вперше стає батьками. Проте не у всіх так. Щоб уникнути труднощів, слід підготуватися до важливої події, розподілити всі обов’язки.

Іншою причиною кризи може стати втома. Це актуально для обох батьків.

“Її можна подолати лише через свідомий підхід. Вийти з цієї кризи міцною парою та сім’єю, а не окремими людьми. Важливо розуміти, що пара була діадою – їх було двоє, це був союз. Після народження першої дитини, вони стають тріадою. Тобто їх троє. Дуже важливо, щоб відносини були налагоджені між кожним членом сім’ї. Тобто мама-тато – одна система, мама-дитина – інша система, тато-дитина – це ще одна система. Це різні рівні відносин, які мають бути знову вибудувані”, – розповіла експертка.

Поява дитини неабияк впливає і на чоловіків. Вони дуже ревнують дружину до дитини. Адже раніше саме вони були головними у стосунках. Кожному члену родини слід звернути увагу на це. Крім того, у перші місяці після народження дитини у жінки знижується сексуальний потяг.

“Це явище має психологічні й фізіологічні причини. Жінці психологічно важко прийняти своє тіло після народження дитини. Це тривалий та складний процес адаптації. Особливо якщо чоловік робить якісь зауваження. Звісно, це психологічно дуже травмує. Страх для жінки ще дуже актуальний, тому що пологи у всіх проходять індивідуально. Страх фізичного болю залишається. Страх того, що вона змінилася, що чоловік інакше буде ставитися до інтимного процесу. На жінку дуже багато тисне. Важливо чесно собі зізнатися у тому, що вас турбує, і проговорити це з чоловіком”, – радить сексологиня.

Олена Архипенко дала кілька цінних порад, як впоратися з кризою у стосунках:

“Найголовніше — не очікувати, що все буде так, як було. Однозначно все буде інакше. Потрібно вибудувати нову систему так, як обом комфортно. Тобто це час для змін: пропозицій та компромісів, для усвідомлення нових ролей. Дуже важливо вміти домовлятися, вміти транслювати свої очікування від партнера. Бо партнер не читає думок. Бо жінка може настільки влитися в нову роль мами, що забути про свою роль жінки. Тому жінці інколи теж важливо нагадати про її головну роль, запропонувати провести час удвох”.

Також експертка радить: згадати ритуали, які були у пари до народження дитини. У кожної пари вони є і варто їх продовжувати. Чоловікам важливо розуміти, що той зв’язок, який у мами вибудовується з дитиною, не з’являється одразу після народження. Тобто він саме вибудовується у процесі, коли мама турбується про дитину, коли вона проводить з нею максимальну кількість часу. Чоловікам теж слід приділяти більше часу дитині. Вибудовувати зв’язок тата й дитини, не чекати, коли дитина почне грати в комп’ютерні ігри, а кайфувати від кожного віку.