Головна Кіно

Створення політичного монстра: як “Учень” показує становлення Трампа

В український прокат вийшла стрічка “Учень. Історія Трампа” – біографічна сатирична драма, яка розповідає про життя і кар’єру Дональда Трампа як бізнесмена з нерухомості у Нью-Йорку в 1970-х і 1980-х роках.

Центральною темою фільму стали взаємини Трампа з адвокатом Роєм Коном, який стає наставником молодого бізнесмена. Безжальні стратегії Кона допомагають Трампу перетворитися на постать, яку згодом сприйматимуть як синонім агресивної бізнес-тактики та політичних амбіцій.

У цій рецензії кінокритикиня Суспільне Культура Альона Шилова розповідає, як фільм “Учень” розкриває постать Трампа і як фільм перегукується з нинішньою політичною ситуацією в США.

Хто хоче грати Трампа у кіно

Ще під час перебування Дональда Трампа на посту президента Сполучених Штатів (2017–2021 роки) багато акторів критикували скандального республіканця. Зокрема, були й заяви, що якщо колись хтось буде створювати фільм про Трампа — жоден актор не захоче грати 45-го президента на екрані.

Наприклад, ще у 2016 році актор Алек Болдвін зіграв Трампа у тематичному скетчі американської програми SNL. Хоча глядачі вподобали його комедійний образ, а сам Болдвін кілька разів повертався до ролі в інших скетчах, у 2019 році актор все ж заявив, що більше не повернеться до ролі й керівництву шоу “варто знайти когось іншого, хто хоче це робити”.

Також Болдвін розповів, що грати Трампа у перших сезонах програми було весело (бо тоді ніхто не вірив, що він переможе). Але наступні сезони після виборів кожного разу, коли актору доводилося грати Трампа, він сидів у своїй гримерці й думав: “Сподіваюся, метеорит влучить у цю будівлю і вб’є мене, я більше ніколи не хочу це робити. Я ненавиджу це”.

У 2024 році, коментуючи вибори, що наближаються, актор Роберт Де Ніро так само стверджував, що він ніколи б не зіграв Трампа, тому що “Я не бачу в ньому нічого хорошого. Нічого. Зовсім нічого. Нічого, що можна було б показати привабливим”.

У 2020 році вийшов серіал “Правило Комі”, заснований на книзі “Вища лояльність: правда, брехня та лідерство” колишнього директора ФБР Джеймса Комі. Сюжет розповідає про вибори 2016 року, за результатами яких Дональд Трамп став президентом США. Роль Трампа у серіалі виконав ірландський актор Брендан Глісон. Згадуючи своє перевтілення у роль, Глісон зазначив, що на початку він відчував “небажання впускати Трампа у своє життя таким способом” та певну “ступінь войовничості”.

Враховуючи, наскільки контроверсійною фігурою є Трамп, розповісти про нього драматичну історію, до якої глядачі зможуть емоційно залучитися та бути небайдужими — справді завдання не з простих.

Але фільм “Учень. Історія Трампа” показує, як це можна зробити.

Кадр з фільму “Учень”. Mongrel Media

Молодий Трамп

На початку фільму “Учень. Історія Трампа” у тінях престижного закритого клубу молодий Дональд Трамп (Себастьян Стен) знайомиться з Роєм Коном — відомим адвокатом, який, здається, контролює увесь Нью-Йорк.

Кон — різкий, прямолінійний і справляє враження чоловіка, який точно знає, як притиснути будь-кого. У першому своєму кадрі він буквально виглядає як диявол, оточений темними кольорами, сидячи на своєму стільці, мов на троні.

Трамп, який мріє зробити собі ім’я та вийти з тіні батька, миттєво захоплюється Коном, розуміючи, наскільки важливим є це знайомство.

В інтерв’ю сценарист фільму Габріель Шерман зазначив, що стежив за життям Трампа ще задовго до його президентської кар’єри, але його увагу особливо привертали 1970–80-ті роки.

“Я постійно чув, як люди, які знали Дональда з 1980-х, говорять щось на кшталт: «Ну, він просто використовує все, чого навчив його Рой»”, — згадував сценарист. Власне, “все, чого навчив його Рой” і стає центральною темою фільму, з фокусом на особистісній трансформації Трампа.

Кадр з фільму “Учень”. Mongrel Media

Хто такий Рой Кон

Для українців ім’я Роя Кона майже ні про що не говорить, однак у США він був знаковою політичною фігурою. Ось, наприклад, що про нього пише BBC:

“Зараз Кон найбільш відомий завдяки настановам, які дав Трампу, але ще до цього він був помітною фігурою в американській політиці та культурі. Відзначимо його найбільш кричуще лицемірство: Кон був геєм, який переслідував інших геїв, звільняючи їх з державних посад під час так званого лавандового страху 1950-х років. Протягом усього свого життя він залякував людей і намагався підмінити факти. Він помер від СНІДу в 1986 році, публічно наполягаючи на тому, що у нього був рак печінки і до кінця заперечуючи, що він гей, незважаючи на те, що брав своїх коханців з собою на публічні заходи”.

Внутрішня (і зовнішня) гомофобія Кона також яскраво відображена у фільмі. З першої ж сцени він використовує принизливі синоніми до слова “гей” у бік усіх, хто йому не подобається. Як і в реальному житті, у фільмі Рой заперечує свої зв’язки з чоловіками та наявність у нього СНІДу.

“Учень” яскраво підкреслює падіння Роя як могутньої фігури. Якщо на початку фільму Кон вселяє в оточення страх, то в останніх сценах він є зламаним слабким чоловіком, який стає жертвою свого ж монстра — Трампа.

Кадр з фільму “Учень”. Mongrel Media

Становлення Трампа

На противагу Рою Конові, шлях Трампа у фільмі — це історія злету.

Рівняючись на свого безжального наставника, з розвитком сюжету Трамп переймає дедалі більше його рис. Якщо на початку фільму Дональд є молодим амбітним бізнесменом, що прагне визнання, то у фінальній сцені стрічки Трамп наближений до того зображення, яке найбільше відоме сьогодні — впливовий, самозакоханий та самовпевнений.

Цікаво, що “Учень” не зображує Трампа як персонажа, що став морально корумпованим. Тобто це не історія про те, як порядного Дональда розбестив злий Рой Кон та гроші.

З самого початку фільму Трамп зображений як невпевнений у собі, але жадібний до влади та престижу герой. Згодом він починає трансформуватися: від “романтика”, який допомагає коханій потрапити у престижний ресторан, до ґвалтівника, від сина, що потребує схвалення батька, до жорсткого бізнесмена, який нелегальними шляхами намагається здобути підпис Трампа-старшого.

Стрічка також не заглиблюється у його дитинство Трампа, з яким психологи часто пов’язують більшість його моделей поведінки (апелюючи до авторитарної фігури батька), і це більше грає на користь фільму.

В “Учні” ніхто не виправдовує Трампа, натомість фільм розповідає його історію становлення як відомої контроверсійної фігури.