Перший колективний позов про згубний вплив ігроманії на психіку дітей розглядатимуть 30 травня.
Кушанел Донерсон та Джаклін Анджеліллі приєдналися до колективного позову 12 інших батьків проти іт-компаній Microsoft, Nintendo of America, Sony Interactive Entertainment, Roblox та Fortnite Epic Games, найвпливовіших розробників онглайн-відеоігор, про завдану шкоду психічному здоров’ю їхніх дітей. Перше слухання у справі призначене на 30 травня у федеральному суді в Солт-Лейк-Сіті, повідомив Bloomderg.
У позовній заяві Кушанел Донерсон повідомила, що її 14-річна дитина, постійно граючи у «Call of Duty», «NBA 2K», «Grand Theft Auto V» та «Roblox» з пятирічного віку, отримала ураження мозку, інсульт, а як наслідок – судоми. Джаклін Анджеліллі заявила, що її 9-річна дитина грала у більшість з цих ігор останні три роки «у зростаючому та неконтрольованому темпі», і тепер у неї діагностовано кілька психічних розладів.
Колективний позов американських батьків стосується того, що компанії-техногіганти, розробники відеоігор зумисно сприяють масовій залежності неповнолітніх від них з метою наживи.
Основна претензія позивачів полягає в тому, що розроблені компаніями алгоритми функціонують як ігрові автомати казино, які періодично роздають «джекпоти», які приймають форму призів у відеоіграх, так самояк винагород та вподобайок у ссоцмережах.
«Це має сенс, тому що всі ці моделі викликають звикання», — прокоментувала професорка Школи права Університету Сетон-Холл Гайя Бернштейн, яка написала книгу про технології, що викликають залежність.
У позивні скарги посилаються на дослідження, які засвідчили, що довготривала гра активує мозок подібно до дії наркотиків і може шкодити розвитку когнітивних здібностей. Серед наслідків, витявлених у дітей позивачів, — синдром дефіциту уваги, гіперактивність, високий кров’яний тиск, емоційні страждання та соціальна ізоляція.
У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала «ігровий розлад » діагностованою хворобою, що збіглося зі сплеском реабілітаційних програм для завзятих геймерів. Тим часом «Американська психіатрична асоціація» у 2013 році закликала до подальших досліджень після вивчення проблеми протягом кількох років, а в 2023 році заявила, що дослідження та дебати тривають.
Видання зазначило, що наразі американське правове поле не містить вимог про запобігання шкоди здоров’ю від ігроманії, є лише через негативний вплив тютюнопаління, після перемоги громадськості у процесі проти американських тютюнових компаній, які змушені були сплатити 206 мільярдів доларів за завдану шкоду.
Разом із цим, позивачі можуть посилатися на прогрес у регулюванні впливу платформ соцмереж, досягнений з минулого року. Коли під тиском батьків, чиї діти завдавали шкоди своєму здоровю та життю, керівники усіх плафторм були викликаніф для публічного слухання в американському Сенаті, з вимогою публічного вибачення, та введення нових норм запобігання залежностей неповнолітніх від соцмереж. Це відкрило шлях для батьків до приватних тап колективних оскаржень, проте окремі з них все одно зазнають невдачі.
Компанії-відповідачі наразі ніяк не коментували позов про масовий згубний вплив вфдеоігор на дітей. Проте Асоціація розважального програмного забезпечення, членами якої ворни є, заперечила проти тверджень, викладених у позовних заявах батьків про шкідливість ігор.
«Ми віддаємо пріоритет створенню позитивного досвіду для всієї спільноти гравців і надаємо прості у використанні інструменти для гравців, батьків і опікунів для керування численними аспектами ігрового процесу, — заявила асоціація — Стверджування протилежного необгрунтоване, та ігнорує те, що мільярди людей у всьому світі, різного віку та походження, грають у відеоігри, дотримуючись балансу і незавдаючи шкоди здоров’ю».
Фото: маленька дівчинка грає у відеогру / Unsplash