Головна Техно

У США 14 батьків позиваються до найбільших виробників відеоігор через шкоду здоров’ю дітей

Перший колективний позов про згубний вплив ігроманії на психіку дітей розглядатимуть 30 травня.

Кушанел Донерсон та Джаклін Анджеліллі приєдналися до колективного позову 12 інших батьків проти іт-компаній Microsoft, Nintendo of America, Sony Interactive Entertainment, Roblox та Fortnite Epic Games, найвпливовіших розробників онглайн-відеоігор, про завдану шкоду психічному здоров’ю їхніх дітей. Перше слухання у справі призначене на 30 травня у федеральному суді в Солт-Лейк-Сіті, повідомив Bloomderg.

У позовній заяві Кушанел Донерсон повідомила, що її 14-річна дитина, постійно граючи у «Call of Duty», «NBA 2K», «Grand Theft Auto V» та «Roblox» з пятирічного віку, отримала ураження мозку, інсульт, а як наслідок – судоми. Джаклін Анджеліллі заявила, що її 9-річна дитина грала у більшість з цих ігор останні три роки «у зростаючому та неконтрольованому темпі», і тепер у неї діагностовано кілька психічних розладів.

Колективний позов американських батьків стосується того, що компанії-техногіганти, розробники відеоігор зумисно сприяють масовій залежності неповнолітніх від них з метою наживи.

Основна претензія позивачів полягає в тому, що розроблені компаніями алгоритми функціонують як ігрові автомати казино, які періодично роздають «джекпоти», які приймають форму призів у відеоіграх, так самояк винагород та вподобайок у ссоцмережах.

«Це має сенс, тому що всі ці моделі викликають звикання», — прокоментувала професорка Школи права Університету Сетон-Холл Гайя Бернштейн, яка написала книгу про технології, що викликають залежність.

У позивні скарги посилаються на дослідження, які засвідчили, що довготривала гра активує мозок подібно до дії наркотиків і може шкодити розвитку когнітивних здібностей. Серед наслідків, витявлених у дітей позивачів, — синдром дефіциту уваги, гіперактивність, високий кров’яний тиск, емоційні страждання та соціальна ізоляція.

У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала «ігровий розлад » діагностованою хворобою, що збіглося зі сплеском реабілітаційних програм для завзятих геймерів. Тим часом «Американська психіатрична асоціація» у 2013 році закликала до подальших досліджень після вивчення проблеми протягом кількох років, а в 2023 році заявила, що дослідження та дебати тривають.

Видання зазначило, що наразі американське правове поле не містить вимог про запобігання шкоди здоров’ю від ігроманії, є лише через негативний вплив тютюнопаління, після перемоги громадськості у процесі проти американських тютюнових компаній, які змушені були сплатити 206 мільярдів доларів за завдану шкоду.

Разом із цим, позивачі можуть посилатися на прогрес у регулюванні впливу платформ соцмереж, досягнений з минулого року. Коли під тиском батьків, чиї діти завдавали шкоди своєму здоровю та життю, керівники усіх плафторм були викликаніф для публічного слухання в американському Сенаті, з вимогою публічного вибачення, та введення нових норм запобігання залежностей неповнолітніх від соцмереж. Це відкрило шлях для батьків до приватних тап колективних оскаржень, проте окремі з них все одно зазнають невдачі.

Компанії-відповідачі наразі ніяк не коментували позов про масовий згубний вплив вфдеоігор на дітей. Проте Асоціація розважального програмного забезпечення, членами якої ворни є, заперечила проти тверджень, викладених у позовних заявах батьків про шкідливість ігор.

«Ми віддаємо пріоритет створенню позитивного досвіду для всієї спільноти гравців і надаємо прості у використанні інструменти для гравців, батьків і опікунів для керування численними аспектами ігрового процесу, — заявила асоціація — Стверджування протилежного необгрунтоване, та ігнорує те, що мільярди людей у всьому світі, різного віку та походження, грають у відеоігри, дотримуючись балансу і незавдаючи шкоди здоров’ю».

Юлія Поліковська, ДМ

Фото: маленька дівчинка грає у відеогру / Unsplash