З цього року за новоюліанським календарем 6 грудня Україна відзначатиме День святого Миколая. Зазвичай напередодні цього свята діти загадують бажання та просять про здійснення своєї заповітної мрії. Утім, зараз усі ми – і дорослі, і діти – мріємо лише про одне – про Перемогу України та безпечне і впевнене майбутнє. А наші діти замість купівлі їм солодощів просять донатити на військо. Наприклад, як це робить 16-річний Радомир Тютюнник. Хлопець у себе в інстаграмі збирає на комплектувальні деталі для дронів, які він виготовляє власноруч! На рахунку 11-класника вже 100 безпілотників для фронту – а це як мінімум сто врятованих життів…
Повномасштабна війна змусила 16-річного Радомира Тютюнника швидко подорослішати. Він виріс у сім’ї військових. Батько хлопця – Олександр – у перші ж дні повномасштабної війни в складі батальйону Харківського національного університету Повітряних сил ім. Івана Кожедуба тримав оборону Харкова. Пішла служити і старша донька. А двох синів Олександр відправив до тилової Вінниці. Але старший – Радомир – хотів також бути корисним для фронту, і тому вирішив збирати дрони. Раніше хлопець і не думав займатися технікою. Його захопленням майже десять років був спорт. Разом із братом вони успішно займалися самбо та змішаними єдиноборствами, свідчення тому – десятки спортивних нагород. Але війна змінила пріоритети. Перші дрони – зізнається Радомир – забирали багато часу та сил. Поки вдосконалював навички – витрачав на збирання безпілотника близько двох-трьох годин. Зараз збирає хвилин за сорок. Деталі купує в Україні, всі схеми пайки знаходить в інтернеті. Радомир починав працювати зі своїм дядьком Максимом. Сьогодні в групі їх уже близько десяти людей. Радомиру також допомагає 12-річний брат Богдан. Працюють усією сім’єю, залучають друзів та однокласників.
Один дрон-камікадзе коштує близько 15 тисяч гривень. Комплектувальні до перших екземплярів Радомир купував на особисті заощадження, а тепер – за донати. Хлопець збирає їх через свою сторінку в інстаграмі. На момент зйомки сюжету Радомир готував партію із 28 дронів. 72 були готові раніше. Кожен безпілотник вирушить туди, де на нього найбільше чекають. Історія 16-річного хлопця, який навіть у своєму юному віці знайшов можливість активно допомагати фронту і наближати нашу перемогу – у середу, 6 грудня, в «Історіях війни» на НТН.
Ще одна розповідь – про мешканку Херсона, екскурсовода і майстриню Інну Мікуцьку. Під час окупації рідного міста вона лишилася вдома і чинила свій власний культурний спротив: вишивала сорочки і писала «Хроніки вишиванки», завдяки яким мільйони людей дізнавалися більше про поневолений Херсон…
Також у нових випусках – трагічна історія 24-річного Макара Єрофєєва, який загинув 11 листопада під Бахмутом. У минулому – захисник у юнацькій хокейній команді Дніпра. Незважаючи на свій юний вік, для побратимів Макар став справжньою легендою, втіленням духу бойового офіцера. Він загинув, рятуючи з поля бою бійця іноземного легіону…
Свою історію війни ви можете надіслати в телеграм-канал програми «Свідок» – https://t.me/svidok_telegram.