Головна Культура

Вирішуємо конфлікти ефективно: методики від тренерки з публічних виступів та комунікацій Альони Кацемби

Як в особистому житті, так і на роботі не обійтися без конфліктів. До того ж війна, яку ми всі сьогодні переживаємо, може посилювати напруженість у стосунках між людьми та призводити до конфліктів. А це негативно впливає на ваше ментальне й фізичне здоров`я. Тому владнати конфлікт варто передусім заради себе. Як це правильно зробити, ділиться лекторка, тренерка з публічних виступів та комунікацій Альона Кацемба.

Вважається, що конфлікт виникає тоді, коли співрозмовники не можуть знайти спільну мову. Частіше за все це стається через різний життєвий досвід чи погляди на ситуацію, незадоволені фізичні або емоційні потреби. Щоб завершити конфлікт, варто пропрацювати ситуацію.


Джерело – Pixabay

Як це зробити?

Альона Кацемба радить насамперед взяти паузу в конфлікті та проаналізувати ситуацію. Це вгамує емоції, які можуть лише нашкодити:

— Тривалість паузи залежить від ситуації: може бути 10 секунд, а може й три дні чи навіть місяць. Співрозмовнику треба повідомити про ваше бажання. Якщо він не хоче приймати ваше рішення — це його відповідальність.

Альона Кацемба

Спробуйте проаналізувати свій стан та бажання. Поставте собі такі запитання:
– що я відчуваю і чому?
– що я очікую?
– чому я хочу перемогти?
– що я можу зробити?
– що я втрачу, якщо зроблю чи скажу?

Пауза є, а що далі?

Альона Кацемба радить спробувати зрозуміти позицію іншої людини. Подумайте, чого очікує ваш співрозмовник і що він відчуває. Після цього поставте йому запитання, які пояснять позицію опонента.

— Не забувайте уважно слухати відповіді іншої людини на ваші запитання й водночас тримайте у фокусі власні інтереси. Лише так ви зможете почути одне одного й знайти найкращий шлях вирішення.

Одне з основних правил конструктивного конфлікту — не переходити на особистості. Замість слів «Ти мене образила» кажіть «Мене образила ситуація, в якій ти зробила отак».

Після цього проаналізуйте конфлікт, свої думки й слова співрозмовника та вирішіть, як його закінчити. Сценаріїв може бути кілька.

— Згідно з діаграмою вирішення конфліктів Томаса-Кілманна є кілька варіантів цього процесу: уникнення, змагання, співпраця, пристосування і компроміс. Ви можете переходити з одного способу до іншого відповідно до того, яке рішення приймете. Або ж зупинитися на одному з варіантів.

Якщо обидві сторони налаштовані на діалог, тоді результат буде успішним. Але бувають ситуації, коли інший учасник конфлікту маніпулює і не бажає домовлятися. У цьому випадку один з варіантів — це вийти з конфлікту. І він зовсім не означає, що ви програли.

— Треба бути чесним із собою й намагатися вирішити конфліктну ситуацію. Але є випадки, коли зробити це просто неможливо. Якщо ви пробували пояснити іншій людині свою думку й вислухати її, але діалогу не відбулося, тоді це вже відповідальність опонента.

Головне зображення: джерело – Pixabay