У новому випуску програми “Точка опори” на каналі “Дім” Світлана Леонтьєва поспілкувалася з актором театру, кіно та дубляжу, політиком, громадським діячем, народним артистом України, військовим – Євгеном Нищуком. Він розповів, як з перших днів повномасштабного вторгнення приєднався до лав ЗСУ та як ще задовго до війни передбачав, що росія спробує підірвати українську незалежність. Також актор відповів, чи зможе грати у виставах російську класику, чому українці мають доносити світу свою культуру і як ставиться до поняття “хороший рускій”.
Євген Нищук був міністром культури України в 2014 році та з 2016-го до 2019 року. Актор столичного театру імені Івана Франка. З травня 2023 року — голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Після вторгнення Росії в Україну вступив до добровольчого батальйону, а в липні мобілізувався до лав ЗСУ.
До початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Євген Нищук в одній із вистав грав Єсеніна, а вже сьогодні впевнений – у майбутньому постати перед глядачем у подібній ролі він не зможе:
“Ні, я впевнений в цьому. Я розумію, що мистецький світ, колеги, професіонали, кажуть: “Чому? Треба навпаки на це дивитися”. Але ні, адже та, жорстокість, яку проявили до нас. Цинічна жорстокість з боку росії, яку багато з нас бачили на власні очі, відрубала багато речей, звузила ситуацію до того, що є біле і чорне. Тому, жодних компромісів немає. Можливо, я в цьому питанні надто категоричний, даруйте, але ні. У нас зараз достатньо нових речей, нових авторів, які відкриваються, які стають лауреатами Шевченківської премії. Тому, я думаю, що ми маємо відкривати всій власний світ – тонкий, магічний, колоритний і неповторний, який показує і відкриває нас усьому світу”.
Колишній міністр впевнений – ми маємо розповісти про тих, хто у свій час був заборонений і тих, хто сьогодні робить все, щоб ми були вільним народом вільної країни.
Крім того, Світлана Леонтьєва згадала, як у свій час за ініціативи Євгена Нищука було ухвалене рішення заборонити вʼїзд в Україну тим, хто підтримує війну розпочату росією у 2014 році. І поцікавилися, чи існують, на думку діяча “хороші росіяни”.
“Ні. Я вважаю, що за будь-яких обставин це є підміна понять. Для нас немає “хороших рускіх” – хай вони живуть своїм життям. Але для нас, особливо після всього того, що не тільки зараз, а і впродовж багатьох століть вони зробили: історія радянського тоталітарного режиму, режиму Катерини, який знищував козацьку державу, розстріляне відродження, геноциди голодомором, і власне, війна з 2014 року, майдани і повномасштабна війна. Для нас немає “хороших рускіх”, все одно вони живуть з цією зверхністю і шовінізмом”, – зауважив культурний діяч і військовий.
Також Євген Нищук нагадав – російська влада на кілька років наперед “вливає” чимало кошт на культурні інституції, де популяризується їхній контент і пропаганда.
“Нам потрібно нести свою культуру. Цей градус не повинен стихати! Він має постійно підтримуватися візуальним мистецтвом, кіномистецтвом, музикою. Ми бачимо зараз ці прояви і маємо постійно цим підпитувати. Зараз так складається ситуація, що у всіх світовий політикумах відбувається певна ротація. Раніше було більше співпраці і підтримки у бік росії. Цю заангажованість я відчував, коли виступав у Нідерландах в суді, борючись за скіфське золото, і побачив, що скільки б ти не аргументував, а суддя вже не чує, він починає казати: “Може б, ви все ж таки між собою домовилися?” Тоді ми відхилили цей склад суду, а згодом поновили весь процес. Взагалі, це боротьба, яку я почав з 2014 року як міністр, і через 9 років ми все ж виграли цей процес”, – розповів екс-міністр.