Головна TV

Як і чому війна впливає на стосунки з друзями

Кадр із фільму "Перл-Гарбор"

На жаль, війна спричиняє складнощі не тільки у стосунках пар, а й у дружніх взаєминах. Експертка програми “Ранок Вдома” на каналі “Дом” із ведучими Лілією Ребрик і Костянтином Октябрським, психологиня Наталя Підлісна розповіла, чому між людьми виникає дружба й якими бувають причини її згасання.

Психологиня Наталя Підлісна запевняє – вона як фахівець на власні очі бачить негативний вплив війни на дружбу між людьми.

“Люди руйнують свої відносини через політичні розбіжності. Війна це загострила. Люди, які, наприклад, хочуть перемоги, більше не дружать з тими, хто хоче мир ціною поступок. Люди, які вважають, що Україну не можна залишати зараз, вже не хочуть дружити з тими, хто виїхав за кордон, рятуючись від війни. Бачу, як люди вважають, що владу постійно треба критикувати, щоб тримати в тонусі. Вони думають, що це є демократія. Такі люди перестають дружити з тими, хто вважає, що війна не час для критики”, – коментує експертка в ефірі каналу “Дом”.

Наталя Підлісна зауважує – під час війни дуже цінною стає щирість і правда, люди більше не хочуть миритися з подвійними стандартами, маніпуляціями, не щирими посмішками, обіцянками, які не виконуються. На все це просто більше немає часу та ресурсу. Такі ціннісні причини створили підґрунтя для того, щоб дружба під час війни проходила випробування.

“Якщо ви проаналізуєте свої відносини протягом життя, то помітите, що постійно припиняєте спілкуватися з друзями та добрими знайомими. Ви можете відчувати через це почуття провини. Але не треба триматися за стосунки, бо головне в них — це якість. Якщо ви довго не спілкуєтесь з людиною і не відчуваєте дискомфорту або дізналися, що у друга з’явились інші цінності, то відпустіть ці стосунки. Таким чином і раціоналізуєте ситуацію. Всі люди змінюються, і ви теж. Тож навчіться вирішувати, в які стосунки ви готові інвестувати під час війни, коли енергії дуже мало. Пам’ятайте, що моральні інвестиції дуже багато коштують”, – розповіла психологиня.

Цінність дружби ґрунтується на здатності розпізнавати унікальні якості людини, які вона може запропонувати нам. Водночас труднощі виявляють є ці переваги чи ні. Вони допомагають відрізнити фальшивих друзів від справжніх. Саме під час війни ми розуміємо, хто дійсно прийде на допомогу, а хто – ні.

“У такий час важко бути впевненими, ким є наші друзі. Це розуміння завжди відбувається не тоді, коли все добре, а тільки під час якихось лих. Якраз це розуміння і є травматичним зростанням. Звісно, на місце порожнечі потрібно щось поставити. Це знання, змога знати точно, хто поруч з нами, кому ми віддаємо себе, свій ресурс. Війна стала таким несподіваним, але важливим випробуванням на міцність багатьох друзів. Коли ти сам змінився, ти вже точно знаєш, яких друзів ти потім будеш шукати все життя. Це і є розвиток”, – пояснила Наталя Підлісна в програмі “Ранок Вдома”.

 Дивіться “Ранок Вдома” на каналі “Дом” з понеділка по п’ятницю з  07:00 до 09:30, у суботу та неділю з 07:00 до 11:00, а також на YouTube-каналі проєкту.