Головна Культура

Як козаки… докопуються до Америки. Нереалізовані ідеї

7 березня народився геніальний український режисер анімаційного кіно Володимир Дахно (1932-2006), творець серії мультфільмів “Як козаки”.

В інтерв’ю журналу “Кіно” №1 1998 року Володимир Дахно розповідав, що працює на десятим фільмом класичної серії, який мав називатись “Як козаки криницю копали”:

“Тут козаки копають криницю, а розбійники подумали — шукають клад. І вночі, коли Грай, тур та Око повертаються додому, розбійники продовжують копати, й кінець кінцем пронизують землю і докопуються…до Америки, де конкістадори грабують індіанські храми. Тут усе й розгортається…”.

У цьому ж інтерв’ю режисер згадував, що мав три сценарії і ще п’ять оригінальних ідей, які, на жаль, так і не були реалізовані.

Головними героями мультсеріалу є троє запорозьких козаків: Бурмило, Коротун і Силач (за сценарієм, мають імена Грай, Око і Тур відповідно, але в самому серіалі завжди безіменні). У сюжетах мультфільму герої потрапляють у неймовірні пригоди, зустрічаючись з людьми з різних країн і епох, навіть з богами та інопланетянами. У мультфільмах відсутні діалоги і будь-який текст, за винятком вступного або заключного слова «від автора», — дія відбувається у вигляді інтуїтивно зрозумілих сцен. Всього створено дев’ять мультфільмів про козаків. Окремі серії отримували нагороди та премії на державних і міжнародних фестивалях.

1967 – … , реж. Володимир Дахно, Тадеуш Павленко

Студія Київнаукфільм

Композитори: Ігор Поклад, Борис Буєвський, Мирослав Скорик, Володимир Губа

Звукооператор: Ігор Погон, Віктор Груздєв, Ізраїль Мойжес, Леонід Мороз, Юрій Нечеса

Довженко Центр