Головна TV

Як людині може зашкодити кавова залежність

Викладач хімії, кандидат хімічних наук, популярний TikTok-блогер і учасник реаліті «Пара на мільйон» (Новий канал) Гліб Репіч розповів, чому не варто зловживати напоями, що бадьорять.

Не можете почати ранок без чашки кави? Найімовірніше, у вас кавова залежність. Чому це не дуже добре, пояснив хімік-науковець і учасник реаліті «Пара на мільйон» на Новому каналі Гліб Репіч.

— Усі ми знаємо, що в каві міститься кофеїн — білий порошок, який належить до психостимуляторів. При потраплянні в організм він стимулює активність нервової системи, підвищує увагу та працездатність, зменшує втому та сонливість, — розповів Гліб. — Як же він це робить? Кофеїн дуже схожий на аденозин — важливу молекулу, що відповідає за відчуття втоми в нашому організмі. Аденозин виділяється протягом дня, поки ми бадьорі, зв’язується зі спеціальними рецепторами у головному мозку та генерує сигнал втоми. Тому ввечері, коли аденозину багато, нам зазвичай хочеться спати.

За рахунок схожості кофеїн також може зв’язуватися з цими рецепторами, але, на відміну від аденозину, не активує їх, і сигнал втоми не виникає. Тобто кофеїн просто блокує рецептори. Ми дуримо наш організм, а втома нікуди не дівається — лише менше її відчуваємо.

— Проте наш організм не дурний – він швидко просікає, що щось не так. І починає збільшувати кількість рецепторів втоми в клітинах головного мозку. З часом нам потребується дедалі більше кофеїну, щоб їх блокувати. Таким чином розвивається кавова залежність — треба щоразу більше кави, щоб досягти ефекту бадьорості, — пояснив учасник реаліті Нового каналу. — Якщо за таких обставин кава несподівано закінчиться, це може перетворитися на справжнє випробування. У нас раптом з’явиться безліч нічим не заблокованих аденозинових рецепторів, і весь наявний аденозин, який продукує наш організм, зв’яжеться одночасно з усіма рецепторами втоми, які лише зможе знайти.

У результаті людина відчує супервтому та буде продовжувати відчувати її, навіть якщо нормально відпочине. Тож кава — це добре лише в розумній кількості. Пам’ятайте, що жодні напої не замінять вам здоровий сон!

Дивися півфінал реаліті «Пара на мільйон» з ведучими Лесею Нікітюк і Романом Міщеряковим у понеділок о 20:00 на Новому каналі!