Головна Культура

Як не дати внутрішньому критику вплинути на наше життя

Чи знайоме вам відчуття, коли ви захотіли отримати нову професію чи написати книгу, але голос всередині вас не дає цього зробити? Він може вам говорити: «В тебе нічого не вийде», «Інші розумніші за тебе, тому навіть не намагайся», «Твоїх знань недостатньо». Було таке? Вітаю вас, це — внутрішній критик! Чому ж він з’являється і, головне, як його подолати? Розповість лекторка і методологиня Ірина Басіста.

Внутрішній критик — це внутрішній голос чи психологічний механізм, який критикує, засуджує та змушує людину в собі сумніватися. Він може проявлятися через негативні думки, самокритику, перфекціонізм та інші форми. Найчастіше формується в дитинстві.

— Дитина завжди хоче бути найкращою для своїх батьків чи вчителів. Тому коли важливі для неї дорослі мають очікування щодо вмінь, здібностей, можливостей дитини, та буде відчайдушно намагатися бути такою, — говорить Ірина Басіста. — Вона виростає, а разом з нею і «критик». Але є нюанс: дитина абсолютна залежна від батьків і змушена підлаштовуватися під них. А от дорослий вже може цього не робити.

Прояв внутрішнього критика може призвести до погіршення самопочуття, низької самооцінки, стресу, депресії, а також вплинути на міжособистісні стосунки, кар’єрний розвиток, творчість і добробут. Вам же цього точно не треба, правда?

То що ж робити з критиком? Ірина Басіста радить почути голос внутрішнього критика, усвідомити його слова, а потім подякувати йому за все й відпустити.

— Подякуйте за те, що весь цей час він служив і захищав вас, підганяв чи мотивував. Тепер ви вже дорослі та здатні обʼєктивно оцінювати ситуацію. А ще можете самостійно обирати, що й як про себе думати. То чому ж не замінити критику на підтримку і любов до себе?

Також допомогти зменшити голос внутрішнього критика може медитація, психологічна допомога та люди, які вас підтримують. А краще все це в комплексі.

І пам’ятайте, що ви здатні на все, чого забажаєте.