Головна Культура

Як не виховати «організаторів п’яних вечірок»

Психологиня Ірина Басіста

Співзасновниця «Фонду Маша» Маша Єфросиніна та психологиня проєкту «Незламна мама» Ірина Басіста – про виховання хлопчиків.

Останні дні Україна гуде страшною історією про «п’яні вечірки», на яких хлопці знущаються з непритомних дівчат і принижують їх. І навіть після обшуків і допитів поліції чоловіки не відчувають за собою провини, радуючись безкоштовному піару. Разом із психологинею програми реабілітації жінок та дітей Іриною Басістою ми спробували розібратися в причинах такої поведінки.

– Такі дії, а головне, внутрішній дозвіл людини на такі дії, – це поломка цінностей, – вважає психологиня. – А цінності закладаються в родині. Будь-яке ставлення до чогось, рамки дозволеного, патерни поведінки ми виносимо з сім’ї. Як батьки ставляться один до одного, що вони говорять про сусідів, як реагують на ті чи інші події, що вони роблять з інформацією, яку дитина отримує зовні і приносить додому. Діти змалечку перевіряють рамки дозволеного, де їх можна розсунути, а де ні. Це довготривалий процес, бо на кожному етапі розвитку дитина перепровіряє, що можна, а що ні.

Отже, щоб виховати дитину з правильними цінностям, треба спочатку виховати ці цінності в собі! І не забувати про сексуальне виховання.

– Всі батьки відповідальні за те, що їх діти понесуть у цей світ, – вважає співзасновниця «Фонду Маша» Маша Єфросиніна. – Вже з трьох років потрібно починати статеве виховання дітей. Пояснювати, як влаштована людина, розповідати, як називаються статеві органи. І самому використовувати ці назви замість недоречно пестливих. Статеве виховання дитини – це її культура ставлення до себе, і, звичайно, в майбутньому до подружки, яка подобається, до друга, до дівчини.

В дитину обов’язково потрібно закладати поважне ставлення до протилежної статі.

– І це не тільки про те, що ми маємо говорити дітям, як треба поводити себе з жінками, ми самі маємо правильно себе поводити, – говорить Ірина Басіста. – Якщо ви кажете дитині, що жінок треба поважати, а в цей час чоловік не поважає вас – так не працює. Діти не тільки нас слухають, а ще й дивляться, як ми говоримо, який у нас темп, наголос. Дуже важливо бути включеним в малечу, слідкувати, який контент вона споживає, з ким спілкується. Треба бути в контакті з дитиною, щоб вона не йшла шукати відповіді на питання в незрозумілому оточенні. Таким чином ми можемо захистити дитину і вберегти її від поломки цінностей.

Ще одна задача батьків – навчити дітей давати відсіч насиллю. І програма для дівчат-підлітків «Смілива» від «Фонду Маша» – саме про це. Вона включає в себе курс з самозахисту (12 занять) та 5 групових сесій з психологом. Навчання безкоштовне!

Якщо вашій доньці чи знайомій дівчинці-підлітку потрібна допомога психологів, якщо вона хоче стати сильнішою і навчитися давати відсіч, заповніть анкету на участь у проєкті «Смілива».

Сайт TV-Парк існує завдяки Вашій фінансовій підтримці. Дякуємо за допомогу! Допомога редакції