Головна TV

Як позбутися дратівливості

Кожна людина знайома з поняттям “дратівливість”, а з початком повномасштабного вторгнення через постійний стрес у багатьох українців негативний стан проявляється ще частіше. У програмі “Ранок Вдома” на каналі “Дом” психологиня Наталя Підлісна розповіла, про що може свідчити дратівливість та як її приборкати.

Експертка каналу “Дом” Наталя Підлісна пояснює: дратівливість — це схильність до негативу, неадекватна реакція на певні ситуації. Здебільшого дратівливість залежить від виду нервової системи людини, тобто вона буває спадковою, набутою, або тимчасовою. Якщо дратівливість тривала, то це негативно впливає на працездатність, погіршуючи якість життя.

“В деякі періоди життя — підлітковий або клімактеричний вік, дратівливість є нормою. Причини — невдачі, проблеми, драматичні події, сильна напруга на роботі, хронічна втома, хвороби нестача сну і посттравматичні стани, – коментує психологиня Наталя Підлісна. – Часто виявляється, що дратівливість виникає внаслідок захворювань, про які ви можете навіть не здогадуватися. Якщо людина була спокійною, доброю, а потім раптом стала злою, дратівливою – це тривожний сигнал. Така поведінка може з’являтися під час грипу, втоми, депресії, стресу, цукрового діабету”.

Дратівливість рідко буває рисою характеру. Звичка дратуватися замість того, щоб адекватно реагувати на ситуацію, змінити себе чи поведінку, невміння відстояти свої кордони, заявити про свої потреби, неадекватна самооцінка — це причини для накопичення дратівливості.

Експертка дала поради, як позбутися дратівливості. У цьому допоможуть:

  • регулярні фізичні навантаження;
  • здоровий сон;
  • дихальні практики;
  • розпорядок дня.

“Якщо ви геть роздратовані й не можете з цим впоратися – вмийтеся холодною водою, вийдіть на свіже повітря. Маю також особисті лайфхаки – це затримка дихання, контакт з тваринами, клацання пальцями. Якщо ви візуал, то можна просто подивитися позитивне відео, якщо аудіал – слухайте музику у навушниках”, – радить психологиня у програмі “Ранок Вдома”.

Якщо ж ви спілкуєтесь із роздратованою людиною, то слід просто перемкнути її увагу на щось інше.

Дивіться “Ранок Вдома” на каналі “Дом” з понеділка по п’ятницю з  07:00 до 09:30, у суботу та неділю з 07:00 до 11:00, а також на YouTube-каналі проєкту.