Головна TV

Як правильно піклуватися про себе, аби бути в ресурсі: поради психолога

У складний час ми завжди намагаємося підтримати тих, кому важче і дуже часто забуваємо потурбуватися про себе. Втім саме від нашого самопочуття та мотивації часто залежать близькі. На каналі “Дім” психотерапевт Антон Семенов розповів, як правильно піклуватися про себе і як зробити це щоденною рутиною.

Через війну багато людей скаржаться, що стає все важче і важче піклуватися саме про себе. За словами психотерапевта, для цього є важлива психологічна закономірність: якщо людина починає відчувати більше загроз, то відчуває менше потреб. Якщо немає потреб, то звична мотивація піклуватися про себе зникає.

“Треба ставитися до піклування про себе як до роботи. Усвідомлювати, що це лише моя відповідальність. Я можу це не відчувати, але ці потреби нікуди не зникають. Про це треба собі нагадувати”.

Антон Семенов зауважує: головне – ставити перед собою завдання і бути уважним до свого стану, досліджувати свої потреби. Це допоможе легше працювати і бути в ресурсі.

“Це дисципліна. Це вміння організувати своє життя. Для цього треба бути відвертим із собою. Розклад — це частина дисципліни. Мені потрібно спати, їсти, спілкуватися з близькими людьми в доброзичливій атмосфері”.

Якщо саме зараз відчуваєте, що втрачаєте мотивацію, щоб піклуватися про себе, експерт радить звернути увагу на своє оточення. Дослідження довели, що людям, яким є про кого піклуватися, справляються набагато краще.

“Ця робота полягає у тому, щоб забезпечити гарний настрій рідних, дітей, піклуватися і забезпечувати їх. Тоді ви перестанете звинувачувати когось у своїх проблемах, скаржитися на життя, а почнете організовувати побут так, щоб вистачало сил піклуватися про когось і розв’язувати проблеми. Так людина збирає себе разом, забезпечує свою зовнішню активність і налаштовує для цього свій внутрішній стан. Взагалі, найкраща відповідальність — за близьких, за важливих для тебе людей. Тобто взяти на себе відповідальність за когось — це варіант, який точно працює”.