Головна TV

Як спілкуватися з людьми, які отримали поранення на війні – поради психолога Антона Семенова

У наш час важливо правильно добирати слова у спілкуванні з ветеранами, людьми, які пережили окупацію чи отримали поранення. У програмі “Ранок Вдома” на каналі “Дім” психотерапевт Антон Семенов допоміг розібратися із цим делікатним питанням і дав поради, як поводитися з людьми, які постраждали внаслідок війни.

Психотерапевт Антон Семенов із командою наразі тільки збирають сучасний досвід того, як люди справляються з цими ситуаціями та узагальнюють його. А згодом вийде тематичний посібник “Тактична комунікація для медиків.”

“Саме ці люди першими комунікують з пораненими, їм потрібно налагоджувати
контакт. Вони насправді навчають за потреби близьких, друзів, колег, пояснюють, що можна сказати пораненому, чого не варто говорити. Скоро ми про це напишемо та розкажемо іншим”,
– коментує експерт.

Ведучі програми “Ранок Вдома” Ірина Хоменко і Костянтин Октябрський запитали, як слід цивільним реагувати на травми близьких людей.

“Ми настільки сильно співчуваємо, що наші емоції стають проблемою для всіх. Насправді люди просто бачать військового на вулиці й не можуть стримати своїх емоцій. Хоча здавалося б, що це чужа людина. Втім, для нас немає зараз чужих людей. Вони всі наші. У нас є загальна рекомендація — контролювати емоції. Адже це відповідальність кожної людини. Якщо ти не справляєшся, не можеш опанувати свої емоції, попроси про допомогу. Втім, треба знайти емоційно стабільного співрозмовника”, – розповів Антон Семенов.

А ось людям, котрі приходять провідати поранених у шпиталі друзів, психотерапевт радить зберігати дружнє, рівне ставлення:

“Не треба нікого підтримувати. Якщо це дружній візит, треба відновити зв`язок. Це і буде підтримкою. Тобто в нас є правило — не фокусуватися на втратах. Дуже важливо не розпитувати. А ще — гумор. Можна жартувати про щось своє”.

Насамперед налагодити звʼязок експерт радить і під час спілкування з незнайомими людьми – слід показати, що ви “свій” і знизити рівень тривоги. Для цього потрібно відразу розповісти про себе, хто ви, чого хочете. Треба показати своє ставлення до людини та запропонувати свою допомогу, якщо це доречно. Якщо ж ви хочете подякувати військовому на вулиці, то зробіть це стримано.

“Представтеся та подякуйте, або покладіть руку на серце, або опустіть голову перед військовим. Якщо ви спокійно це зробите та вчасно закінчите, то все буде добре. Головне тут бути спокійною людиною. Бо зазвичай люди це роблять на емоційному збудженні, навіть підходять занадто близько. До речі, дистанція — це дуже важливий такий момент для малознайомих комунікацій зараз. Військові зазвичай мають більшу соціальну дистанцію, ніж цивільні. Треба це враховувати”, – зауважив Антон Семенов.