Цього року Тімоті Шаламе став одним із номінантів на премію “Оскар” у категорії “Найкращий актор”, за роль Боба Ділана у фільмі “Цілковитий незнайомець”. Якщо Шаламе забере додому золоту статуетку, то він стане наймолодшим лауреатом премії у цій категорії (зараз рекорд належить Едрієну Броуді, який отримав “Оскар” за роль у “Піаністі”, коли йому було 29 років і 343 дні, а Шаламе на момент “Оскара 2025” буде 29 років та 66 днів).
Проте стрімкий злет до слави Тімоті Шаламе є рідкісним явищем у сучасному Голлівуді. Усе завдяки поєднанню таланту, харизми та ретельно підібраних ролей, які зачаровують глядачів по всьому світу.
Від перших днів кар’єри в незалежних фільмах до головних ролей у дорогих блокбастерах — розповідаємо про п’ять знакових ролей Тімоті Шаламе.
Назви мене своїм ім’ям (2017), реж. Лука Гуаданьїно
Кадр з фільму “Назви мене своїм ім’ям”. IMDB
Романтична драма про дорослішання, події якої розгортаються в Італії 1983 року. 17-річний Еліо Перлман (Тімоті Шаламе) проводить літо на віллі своєї родини. Коли Олівер, 24-річний американський аспірант (Армі Гаммер), приїжджає як науковий асистент батька, між хлопцями розгортається напружений та пристрасний роман.
Гра Шаламе є емоційним ядром фільму — актор передає свого персонажа з глибиною і вразливістю, показуючи розгубленість підлітка, скорботу та драматизм першого кохання. Довгі погляди та ледь помітні зміни в емоціях роблять внутрішню боротьбу Еліо відчутною на екрані.
Роль у “Назви мене своїм ім’ям” стала важливою віхою у кар’єрі Шаламе, тому що привернула до нього увагу як до сильного драматичного актора.
Саме за гру в цьому фільмі Тімоті Шаламе отримав номінації на премії “Золотий глобус”, BAFTA, а також свою першу номінацію на “Оскар” як “Найкращий актор”. І це лише у віці 22 років.
Гарний хлопчик (2018), реж. Фелікс ван Грунінген
Кадр з фільму “Гарний хлопчик”. Letterboxd
Біографічна драма, заснована на мемуарах Девіда Шеффа та його сина.
Фільм розповідає про Ніка (Тімоті Шаламе), яскравого та артистичного юнака, який бореться з метамфетаміновою залежністю, та його батька Девіда (Стів Карелл), який відчайдушно намагається його врятувати.
Їхні стосунки стикаються з викликами, коли Нік потрапляє в цикли рецидивів і реабілітації, що показує руйнівний вплив залежності як на саму людину, так і на її родину.
У “Гарному хлопчику” Шаламе показує саморуйнування і прагнення до спокути свого персонажа. Актор уникає кліше, завдяки чому герой Нік відчувається реалістичним — його моменти ейфорії, відчаю та заперечення відчуваються глибокими й справжніми.
Хімія Шаламе з Кареллом додає їхнім персонажам емоційної насиченості, підкреслюючи безпорадність батька, який спостерігає, як його син втрачає контроль.
За цю роль Шаламе також отримав номінації на BAFTA та “Золотий глобус”, що після успіху “Назви мене своїм ім’ям” остаточно закріпило за ним статус висхідної зірки кіно.
Дюна (перша і друга частини) (2021, 2024), реж. Дені Вільньов
Кадр з фільму “Дюна”. Vox
Якщо “Назви мене своїм ім’ям” та “Гарний хлопчик” були невеликими, авторськими фільмами, які відкрили Шаламе поціновувачам драматичних історій, то свою широку популярність актор отримав завдяки ролі Пола Атріда в екранізації “Дюна”.
У першій та другій частині фільму, які вийшли у 2021 та 2024 роках, відповідно, Шаламе грає Пола Атріда — спадкоємця дому Атрідів, що опиняється втягненим у жорстокий міжпланетний конфлікт.
У першому фільмі Пол представлений як молодий аристократ, на якого тисне обов’язок майбутнього лідера та загадкове пророцтво. Після того як його сім’ю зраджує і вбиває дім Харконненів, Пол і його мати, леді Джессіка (Ребекка Фергюсон), тікають у пустелю Арракіс, де шукають притулку у фременів.
Перформанс Шаламе показує внутрішній конфлікт Пола — його боротьбу між обов’язком, долею і страхом стати месіанською фігурою, чого від нього очікують інші.
У другій частині “Дюни” Пол повністю усвідомлює свою належність до фременів і стає їхнім лідером. У сиквелі він перетворюється з вигнанця на могутню, майже міфічну постать, яка очолює повстання проти деспотичних Харконненів. Його стосунки з Чані (Зендея) також додають емоційної глибини подорожі персонажа.
У другому фільмі Пол постає і як герой, і як провісник руйнування, а Шаламе демонструє владну і багатогранну гру, яка еволюціонує від вразливості до безжальної рішучості.
Вонка (2023), реж. Пол Кінг
Кадр з фільму “Вонка”. Фото: фільм “Вонка”/ Warner Brothers
У цій стрічці Тімоті Шаламе зіграв культового персонажа Віллі Вонку, зобразивши молоду версію ексцентричного шоколатьє до подій фільму “Чарлі і шоколадна фабрика”.
Сюжет розповідає про юні роки життя Вонки, коли той приїжджає до галасливого міста, мріючи відкрити власну шоколадну крамницю. Однак згодом він виявляє, що шоколадну індустрію контролює корумпований картель, який прагне його позбутися.
Акторська гра Шаламе підкреслює чарівність, грайливість і непохитний оптимізм Вонки. На відміну від попередніх похмурих інтерпретацій персонажа, його зображення тяжіє до теплоти та ексцентричності. Шаламе також демонструє свої музичні таланти, адже у фільмі є кілька пісенних і танцювальних номерів.
Протягом усієї історії винахідливість і харизматичність Вонки допомагають йому перехитрити супротивників і втілити свої кондитерські мрії в життя.
Шаламе вносить у роль юнацьку енергію, роблячи Вонку одночасно пустотливим і милим, при цьому тонко натякаючи на ексцентричного генія, яким його герой згодом стане.
Боб Ділан: Цілковитий незнайомець (2024), реж. Джеймс Менголд
Кадр з фільму “Боб Ділан: Цілковитий незнайомець”. IMDB
У цьому музичному байопіку Тімоті Шаламе грає молодого Боба Ділана. Фільм зосереджується на трансформаційних роках Ділана на початку 1960-х, зокрема на його суперечливому переході від акустичного фолку до електророку на Фольклорному фестивалі в Ньюпорті 1965 року.
Шаламе передає особистість Боба Ділана з глибокою та поетичною інтенсивністю, показуючи його тихий бунт проти музичних і суспільних очікувань. Його гра висвітлює внутрішні конфлікти співака, мистецьку еволюцію та реакцію, з якою він зіткнувся з боку фолкпуристів.
Завдяки витонченій манері поведінки, виразному голосу та задумливій, але харизматичній грі, Шаламе передає містику Ділана, роблячи цю роль переконливим глибоким зануренням у свідомість однієї з найбільших музичних ікон.