За час повномасштабного вторгнення українці пережили чимало випробувань. У програмі “Ранок Вдома” на телеканалі “Дім” психотерапевт Антон Семенов розповів, як розпізнавати реальні загрози та справлятися з ними, знаходити підтримку серед оточення та зберігати оптимізм.
За словами психотерапевта, люди переважно концентруються на поганих новинах. Така реакція є інстинктивною, адже це забезпечує виживання.
“Погані новини потрібні для того, щоб побачити загрозу, мобілізуватися і щось з цим зробити. Проблема не в тому, що ми погано реагуємо на такі новини. Це якраз добре. Проблема в тому, що ми налаштовані реагувати лише на короткі загрози. Це природно. Ми не можемо бути постійно мобілізованими, бо це виснажує”, – коментує фахівець.
Щоб отримати захист від негативних новин експерт радить:
“По-перше, потрібно побачити системну помилку – ми починаємо звинувачувати інших. По- друге, знецінення проблем. Не слід концентруватися на недоліках інших людей. Таким чином ми перекладаємо відповідальність на них, та ще й себе хвалимо. Звісно, якщо усвідомлено на це дивитися, то краще вчиняти навпаки. Треба критично ставитися до подій, щоб бачити реальні загрози та справлятися з ними. Також треба добре ставитися до людей”.
Якщо дивитися на людей як на ресурс, то можна побачити в них рішення, підтримку, допомогу. Якщо ж шукати в них лише недоліки, то бачитимемо додаткову загрозу. У той час, коли потребуємо від цих людей допомоги.
“Треба знати, на що реагувати. Якщо ми починаємо звинувачувати інших та ігнорувати зовнішні загрози, то в нас піднімається тривога. Ми стаємо збентежені. Якщо тривога зростає, значить, я, по-перше, ігнорую якісь зовнішні загрози, а по-друге, мені не вистачає підтримки”, – зауважив експерт.
Крім того, Антон Семенов розповів чи можна побороти тривогу та як покращити свій психологічний стан:
“Тривогу ніяк не можна побороти. Можна впоратися тільки з реальними загрозами, з тими, які можна побачити. Наприклад, попереджають про відключення світла. Це конкретна загроза, до якої можна приготуватися. До багатьох речей ми не можемо підготуватися. Втім ми можемо знайти сили в людях, які поруч. Якщо ми думаємо про людей добре, а не погано, то є надія. Тоді ми почуваємо себе в безпеці, знижується рівень тривоги. Треба концентруватися на перевагах людей, а не на їхніх недоліках”.