Головна Діткам

Як зрозуміти, що вашій дитині-підлітку потрібна допомога?

Сучасні підлітки знають, здається, все. І про важливість психологічного здоров’я також. Але знати – одне, а зрозуміти, що тобі потрібна допомога, визнати проблему і звернутися з нею до батьків – інша справа.

Психологиня проєкту «Незламна мама» «Фонду Маша» Ірина Басіста розповідає, коли батькам треба бити на сполох і як саме пропонувати дитині психологічну допомогу.

– Зараз, коли через війну ми всі переживаємо величезний стрес, важливо бути ще більш чуйними і уважними до своїх дітей. Особливо це стосується підлітків, бо психіка підлітка і так вразлива і нестійка, – каже психологиня проєкта «Незламна мама» «Фонда Маша» Ірина Басіста. – Найчастіше батьки помічають зміни в поведінці підлітка, але не завжди розуміють, як запропонувати дитині допомогу психолога, аби і не налякати, і не тиснути, але й не лишити сам на сам з проблемами.

 

Якщо ви помітили, що ваша дитина:

– поводиться не так, як звичайно;

– довго, або, навпаки, замало, погано спить;

– почала більше або менше їсти;

– замкнулася в собі;

– стала більш агресивною, причому не може контролювати спалахи агресії;

– втратила інтерес до дій, які раніше приносили задоволення,

То зробіть наступне:

– поговоріть про зміни, які ви помітили, з підлітком. Не сваріть за замкнутість чи агресивність, ставтеся з повагою до його почуттів і поведінкових проявів.

– скажіть, що вам важливо його підтримати зараз і будь-коли;

– запропонуйте свою готовність його вислухати тоді, коли він буде готовий говорити про свій стан і свої переживання;

– запропонуйте альтернативу: психолога, психологічну службу і дайте заздалегідь підготовлені контакти, щоб вони просто були, про всяк випадок;

– розкажіть, що це за спеціаліст, і яким чином він може допомогти, наголосіть на конфіденційності, і що для вас важливо, щоб вашій дитині було добре.

Знаючи алгоритм дій, ви зможете і підтримати дитину, і будете відчувати контроль над ситуацією. А це означає, що вірогідність вчасно наданої психологічної підтримки підвищиться.

Також нагадуємо, що в жовтні  «Фонд Маша» запустив проєкт «Смілива». Це програма з самозахисту та психологічної допомоги для дівчат-підлітків від 12 до 18 років. Ми хочемо навчити підлітків помічати перші «дзвіночки» насильства та вміти обороняти особисті кордони.

Заповнити анкету для участі в програмі