Сучасні підлітки знають, здається, все. І про важливість психологічного здоров’я також. Але знати – одне, а зрозуміти, що тобі потрібна допомога, визнати проблему і звернутися з нею до батьків – інша справа.
Психологиня проєкту «Незламна мама» «Фонду Маша» Ірина Басіста розповідає, коли батькам треба бити на сполох і як саме пропонувати дитині психологічну допомогу.
– Зараз, коли через війну ми всі переживаємо величезний стрес, важливо бути ще більш чуйними і уважними до своїх дітей. Особливо це стосується підлітків, бо психіка підлітка і так вразлива і нестійка, – каже психологиня проєкта «Незламна мама» «Фонда Маша» Ірина Басіста. – Найчастіше батьки помічають зміни в поведінці підлітка, але не завжди розуміють, як запропонувати дитині допомогу психолога, аби і не налякати, і не тиснути, але й не лишити сам на сам з проблемами.
Якщо ви помітили, що ваша дитина:
– поводиться не так, як звичайно;
– довго, або, навпаки, замало, погано спить;
– почала більше або менше їсти;
– замкнулася в собі;
– стала більш агресивною, причому не може контролювати спалахи агресії;
– втратила інтерес до дій, які раніше приносили задоволення,
То зробіть наступне:
– поговоріть про зміни, які ви помітили, з підлітком. Не сваріть за замкнутість чи агресивність, ставтеся з повагою до його почуттів і поведінкових проявів.
– скажіть, що вам важливо його підтримати зараз і будь-коли;
– запропонуйте свою готовність його вислухати тоді, коли він буде готовий говорити про свій стан і свої переживання;
– запропонуйте альтернативу: психолога, психологічну службу і дайте заздалегідь підготовлені контакти, щоб вони просто були, про всяк випадок;
– розкажіть, що це за спеціаліст, і яким чином він може допомогти, наголосіть на конфіденційності, і що для вас важливо, щоб вашій дитині було добре.
Знаючи алгоритм дій, ви зможете і підтримати дитину, і будете відчувати контроль над ситуацією. А це означає, що вірогідність вчасно наданої психологічної підтримки підвищиться.
Також нагадуємо, що в жовтні «Фонд Маша» запустив проєкт «Смілива». Це програма з самозахисту та психологічної допомоги для дівчат-підлітків від 12 до 18 років. Ми хочемо навчити підлітків помічати перші «дзвіночки» насильства та вміти обороняти особисті кордони.