Головна Культура

Який він – смак “совка”? Про харчові травми з радянського минулого

Дефіцит, черги, олів’є, Голодомор, “общєпіт”, морозиво по 5 копійок – що ще спадає вам на думку, коли ми говоримо про їжу в Радянському Союзі? Тоталітарний режим контролює людей навіть через їжу і це не перебільшення – харчові травми з радянського минулого є навіть у тих, хто не застав Радянський Союз.

У сьомому випуску “Прощавай, імперіє” Олеся Котубей-Геруцька зʼясовує, що і як їли в СРСР, чому цього соромилися і як так вийшло, що в Україні буквально до 2022 року були заборонені спеції? Та чому наслідки харчової політики в СРСР ми відчуваємо і донині – дивіться у відео.

Гості випуску:
– Євген Клопотенко, ресторатор, громадський діяч
– Олександра Поворозник, соціологиня, редакторка розділу «Їжа» на Суспільне Культура
– Маріанна Душар (Пані Стефа), антропологиня, гастрономічна блогерка та дослідниця української кухні
– Олена Брайченко, дослідниця, засновниця проєкту про гастрономічну культуру їzhakultura, наукова консультантка подкасту «Як ми їмо» на Радіо Культура.

00:00 Початок
01:56 «Общепіт» як інструмент впливу
04:05 Книга про ідеальну радянську кухню
06:17 Як радянська кухня привласнювала продукти
08:56 Заборонені спеції в Україні
09:55 Кулінарія як мистецтво
12:42 Табуйованість їжі в СРСР
14:47 Дефіцит як інструмент контролю
18:26 Пригнічення української кухні
19:51 Голодомор як травма поколінь
22:56 Нелюбов до зелені як наслідок Голодомору
25:55 Чому олів‘є готували лише на свята
29:02 Культура харчового примусу