Міжнародний жіночий день з’явився завдяки руху жінок за рівні права. Однак радянська влада спотворила ідею цього свята й позбавила його політичного сенсу. Тож в Україні прижилася традиція відзначати 8 березня, як день «весни та жіночності». Та останнім часом українці намагаються відійти від радянщини та приділяти більше уваги боротьбі з соціальною дискримінацією жінок. Акторки і ведуча Нового каналу поділилися, як вони ставляться до 8 березня.
Юлія Шугар, акторка серіалу «Молода»
– Я впевнена, що не може існувати лише якийсь один день, коли в жінці бачать жінку. Їх повинно бути 365 на рік! Я не жила в радянському союзі, тому комуністичні поняття про 8 березня мені чужі. Є інший привід, приурочений до цього дня: потрібно пам’ятати, що жінка – це особистість, яка не поступається своїми правами чоловікові, – каже Юлія Шугар. – Колись цілком серйозно в соціумі пропагували таку думку: якщо жінка матиме освіту, власні кошти, право голосувати та розлучатися – це зашкодить репродуктивній функції. Мене від такого розпирає злість! Та й раніше жінка не вважалася рівноцінною особистістю, тому її права обмежували для «спільного блага». Жіночий оргазм не був досліджений, бо жінок-лікарів просто не існувало…. Це несправедливо! І як добре, що все змінилося. Я дуже волелюбна. Тому 8 березня дякую тим жінкам, які боролися і продовжують боротися за наші права і свободу!
Маю дуже гідне оточення. Рідні, близькі, колеги, режисери, шоуранери, сценаристи, наші неперевершені військові – це глибоко ідейні люди. Вони несуть у світ думку про те, що людство відійшло від застарілих стереотипів, яким не місце в прогресивному суспільстві. Знаю і чоловіків, які є затятими феміністами. Свою позицію вони несуть через активну діяльність. Завдяки їм я теж стала більш свідомою, – продовжує Юлія. – Але гендерні викривлення в моєму житті все ж були…Якось кавалер сказав мені, що роль жінки в світі – служити чоловікові. Однак наразі це настільки неживуча позиція, що адекватне суспільство не сприйматиме такі закиди. А якщо схоже трапляється у вас в житті, то це вже ваша пряма відповідальність – не дати себе затягти в подібні галюцинації. І це буде саме вашим внеском у боротьбу за права жінок.
Michelle Andradе, співачка, учасниця шоу «єПитання», ведуча тревелу «Орел&Решка» на Новому каналі
– Вважаю важливим залишити цей день урочистим. Але ми маємо створити нові традиції святкування. Свято весни, краси, жіночності та інші стереотипи залишилися в минулому. 8 березня – це день боротьби за жіночі права. Сьогодні немає сильної або слабкої статі. Є повага до всіх гендерів. Жінки й чоловіки мають бути рівними в усіх сферах, будь то робочі стосунки чи родинні, – переконана Michelle Andradе. – Але вважаю, що саме в цей день як ніколи символічно буде підкреслити визначний внесок жінок у розвиток світового суспільства. А також подякувати українським героїням, які захищають нашу свободу
Віталіна Біблів, акторка серіалу «Будиночок на щастя»
– Я погоджуюсь із тим, що 8 березня відзначають День боротьби за права жінок. Тому що в деяких мусульманських країнах вони абсолютно обмежені. Вважаю, що жінка має такі ж права, як і чоловік. Працювати, ходити одягненою, як хоче, спілкуватися. Мені здається, що хоча б раз на рік нагадувати, що в нас є країни, де права жінок порушуються, – це правильний заклик, – упевнена Віталіна Біблів. – Що для мене особисто означає цей день? Ще з садочку, з дитинства – символ весни. Як взимку – Новий рік, навесні – 8 березня. І я ніяк його не асоціюю з радянським святом. А взагалі, думаю, що свято жінки, жіночої краси та її прав має бути щодня, а не раз на рік (усміхається).
Мене завжди засмучувало, що театральні інститути зазвичай мали більший попит на чоловіків, ніж на жінок. І в театрах теж так завжди було і є. Не знаю, з чим це пов’язано… Можливо, з тим, що талановитих жінок, без образ, чоловіки, в нас трішечки більше, – сміється акторка.