Головна TV

Зміна зовнішності та фігури: На які розлади вказує зацикленість на незначних дефектах обличчя чи тіла

Кадр з фільму "Смерть їй личить"

Дисморфофобія — психічний розлад, різновид неврозу, при якому людина надмірно занепокоєна та зайнята незначним дефектом або особливістю свого тіла. Постійна експертка програми “Ранок Вдома” на телеканалі “Дім”, психологиня Наталя Підлісна розповіла, чи реально самотужки позбутися цієї проблеми та чому вона виникає.

Психологиня Наталя Підлісна пояснює: незадоволення власним тілом і зовнішністю є нормою у підлітковому віці або коли починається криза середнього віку – проявляються ознаки старіння. Це періоди, коли зміни спочатку лякають, потім людина до них звикає.

“Бувають патологічні випадки. Вони схожі на хворобливий потяг до змін. Або коли люди зациклюються на своєму вигляді. Що таке зацикленість? Це коли люди не можуть працювати, не можуть нічого робити, постійно розглядають себе у дзеркало, носять з собою люстерка і весь час на себе дивляться. Потім ця зацикленість на своєму тілі чи обличчі змінюється на зацикленість на змінах. Такі люди починають вивчати всі нові клініки, фотографії людей, які щось змінили”, – коментує Наталя Підлісна у програми “Ранок Вдома”.

Такий розлад має назву дисморфофобія. Вона зустрічається і у чоловіків, і у жінок. Але жінки частіше звертаються за допомогою, а чоловіки ізолюються від суспільства.

“Самій людині важко зрозуміти, що вона гіперболізує чи має цей різновид неврозу. Інколи буває так, що хтось невдало пожартує і людина сприймає це дуже критично, починає прогресувати симптоматика дисморфофобії. Людям здається, що всі навколо сміються над ними, їх розглядають, жахаються їхнього вигляду. Поруч із дисморфофобією є поганий настрій, зміни поведінки, уникнення людних місць та зустрічей з друзями, знайомими, депресивні настрої. Ці люди дуже часто змінюють свій зовнішній вигляд, щоб замаскувати уявний дефект за допомогою одягу, аксесуарів. Може бути і аутоагресивна поведінка”, – розповіла експертка.

Крім того, психологиня назвала найрозповсюдженіші симптоми дисморфофобії:

  • симптом дзеркала, коли людина постійно роздивляється себе в дзеркалі, думає над тим, що можна змінити;
  • симптом фотографії. Люди не фотографуються, бо вони дуже бояться, що це увіковічить їхню потворність. Вони все життя хочуть змінити свій, як вони вважають, дефект за допомогою пластичної хірургії, навіть якщо їм всі відмовляють і кажуть, що у них все нормально.

“Якщо є ця фобія, то людині не допоможе тренер, дієтолог чи навіть пластичний хірург. Такій людині треба до психіатра. Але люди ж бояться психіатрів, а от пластичних хірургів — ні. Втім пластичний хірург теж посилає до психіатра людину із дисморфофобією. Ця хвороба може прогресувати і привести до депресії, надмірних витрат у косметології, до суїцидальної поведінки. Це лікують медичними препаратами. Тоді людина перестає відчувати постійну тривогу. Також є психотерапія. Вона називається когнітивно-поведінкова терапія, яка спеціально пристосована до конкретних симптомів дисморфофобії. Така терапія змінює шкідливі звички та ритуали”, – радить Наталя Підлісна.

Дивіться “Ранок Вдома” на каналі “Дім” з понеділка по п’ятницю з  07:30 до 09:30, у суботу та неділю з 07:00 до 11:00, а також на YouTube-каналі проєкту.